isg ile ilk yardım

İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği İle İlk Yardımın Ne Alakası Var?

Yeni bir yazıdan Merhaba tüm okuyucularıma, 17 Ocak – 23 Ocak arası final haftam olduğu için derslerden yazı yazmaya fırsat bulamıyorum. Boş vakit bulmuşken, Sizlere yakın zamanda “Acil Sağlık Hizmetleri” dersimizde bize verilen ödevi yazmaya karar verdim. Ödevimi, İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği C Sınıfı Uzmanı olan eniştemden destek alarak yaptım, neticesinde güzel bir not aldım. Bunu da söylemeden geçemezdim. Kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum 🙂 Her neyse yazıya geçelim. Ödevimin konusu İSG İle İlk Yardımın Alakası Nedir?, İSG Bölümü Olarak Neden İlk Yardım Dersi Alırız?

İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği İle İlk Yardımın Alakası Nedir?

İlk yardım eğitimi ve sertifikasyonu yasal zorunluluk olduğu için genellikle bir kurum ve kuruluştaki çalışan kişilere verilmektedir. Bunun yanında bireysel olarak eğitim kurumlarına başvurup eğitim alan kişiler az da olsa mevcuttur. İlk yardıma evde, sokakta, iş yerinde kısaca her an her yerde ihtiyaç duyabileceğimiz unutulmamalıdır. Toplum bu konuda bilinçlendirilmelidir. İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği sektörü içerisinde hizmet veren bir kişi, İş güvenliği kültürünü benimsemeli ve bunu sadece iş olarak görmemelidir. İş yerinde, evinde, sokakta kısaca hayatın her alanında ve her anında yaşayabileceği olumsuzluklara hazırlıklı olmalı ve toplumu bu konuda bilinçlendirmelidir.

Bu bilinçlenme sadece ilk yardım konusunda olmamalıdır. Yangın, afet, kargaşa ortamlarında hareket tarzı ve bunlar gibi durumlarda kendini donatmalıdır.

İSG Bölümü Olarak Neden İlk Yardım Dersi Alırız?

Tüm bunlar için İş güvenliği kültürünün bir parçası olarak mezun olacağımız düşünüldüğünde, İlk yardım eğitiminin okulumuzda bizlere verilmesi, mezun olduktan sonra meslek hayatına atıldığımızda en azından temel bilgileri çalışanlara doğru bir şekilde aktarmamız için önemlidir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, Final sınavlarımın ara günlerinde fırsat buldukça yazmaya devam edeceğim. Olumlu/Olumsuz her türlü eleştiriye açığım, yazımı yorumlamayı unutmayın! 🙂Emre Acun

  3Yorumlar

Bir cevap yazın