legion-banner

Yeni Dizi | Legion: 1.Sezon 1.Bölüm Hakkında Düşüncelerim

Arkadaşlar merhaba, uzun süredir yazmıyordum. Boş zaman yakalayıp bir şeyler yazayım dedim ve yeni yayına giren Legion dizisinin ilk bölümü hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim!
legion kapak

Yeni dizimizle ilgili ufak bir bilgi;

Marvel’ın FOX ile yaptığı ilk dizisi olan Legion, sinemada izlediğimiz X-Men serileri ile paralellik gösterecek. Doğrudan mutantları ve mutantların direniş öyküsünü anlatacak bu serideki baş kahramanımız David Haller (kod adıyla Legion) Marvel evrenindeki en güçlü mutantlardan birisi olmasının yanı sıra paranoyak şizofreni hastasıdır, bu yüzden güçlerini kontrol edememektedir. Dizide bu konu sıkça işlenecek.

Dedikten sonra;

Yayına yeni giren dizilere karşı bi sempatim vardır, üstüne üstlük Bilim Kurgu kategorisindeyse ekstra bi ilgi duyarım. Durum böyle olunca, Hemen dizi açıklamasını okudum ve ne görelim? X-Men serisi ile paralellik göstericeği yazıyordu, X-MenBilim kurgu… Böyle bir dizinin varlığı bana lütuf resmen. Dayanamadım ve yayına giren ilk bölümünü izlemeye başladım.

legion pilot bölüm

 

Dizinin başlarında olaya pek hakim olamadım. Baş kahramanımız David Haller (kod adıyla Legion) zor bir çocukluk geçiriyor ve suçlar işliyor. En sonunda akıl hastanesine kaldırılıyor(aslında akıl hastanesi değil, gelicem o noktaya). David Haller, paranoyak şizofreni hastasıdır. Akıl hastanesinde aldığı ilaçların etkisiyle paranormal rüyalar görüyor ve kendisinin deli olduğuna şartlandırılıyor. Aslında David Haller, X-Men serisindeki en güçlü mutant diyebiliriz fakat gücünün farkında değil bu durumun yanı sıra paranoyak şizofreni hastası olması gücünün farkındalığını zorlaştırıyor ve hastanedeki doktorların hiç biri gördüğü rüyalara inanmıyor, davranışlarına anlam veremiyorlar. Dizi ortasına kadar Akıl hastanesinde David’in yaşamı konu alınıyor ve böyle geçiyor.

 

legion-cast

Şimdi değinmek istediğim nokta David Haller aslında hiç akıl hastanesinde bulunmadı. Tamamen askerlerin komplo kurduğu sahte bir yapı içerisinde akıl hastanesi edasında tutuldu. Askerler ve doktorlar dahil herkes David’in güçlü bir mutant olduğunu biliyordu ve gücünü ortaya çıkarması için ona ilaçlar verip, işkence edip, zorluyorlardı. En heyecanlı kısmı sonu, oraları anlatmayayım. Başlarda sıkılabilirsiniz fakat paranoyak şizofreni hastalığını bu şekilde lanse etmeleri gerçekten çok anlamlı ve başarılı olmuş. Şüphe etmeden başlayabileceğiniz bir dizi serisi. İyi seyirler 🙂

Daha önceden izlemişseniz, dizi hakkında görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz.

  1 Comment

Bir cevap yazın